پالت رنگی مجموعه ای از رنگهاست که برای انتخاب رنگ طراحی گرافیک در کنار هم قرار میگیرند. انتخاب پالت رنگی مناسب از مهمترین وظایف یک طراح است. همچنین اگر در زمینه هایی مانند ساخت موشن گرافیک یا طراحی رابط کاربری سایت فعال هستید شناخت و انتخاب یک پلت رنگی زیبا و کاربردی اهمیت زیادی در نتیجه نهایی کار شما دارد.  در دنیای دیجیتال، طیف کاملی از رنگ­‌های قابل نمایش روی صفحه نمایش یا سایر رابط­‌های کاربری، تحت عنوان پالت رنگی (Color Palette) شناخته می‌شوند. در برخی موارد منظور از پالت رنگی، مجموعه‌ای از رنگ­‌ها و ابزارهای مورد استفاده در نقاشی و برنامه­‌های تصویری است. پالت رنگی کاربرد زیادی در طراحی الکترونیکی دستگاه یا طراحی فناورانه دارد. هم اکنون پالت­‌های رنگی کاربردهای بصری خاصی برای انسان­‌ها دارند. پالت رنگی تحت عنوان پالت هم نامیده می‌شود.

پالت رنگی دیجیتال به صورت نمایش تگ رنگ یا مونوکروم در کامپیوترهای اولیه ظاهر شد. نمونه‌های معاصر از پالت رنگی شامل تله تکس با پالت هشت رنگ RGB سه بیتی و کامپیوتر اپل II با پالت ۱۶ رنگی هستند. ابزارهایی مثل آتاری، کومودور، کامپیوترها و کنسول‌های قدیمی از فناوری رنگی جدید برای تکامل پالت­‌های رنگی خودشان استفاده نمودند.

در نهایت، پیشرفت در این صنعت به نمایش VGA 257 رنگی رسید که در تولید صفحات نمایش کاملاً تخت پلاسما به کار می‌رود. پالت‌های رنگی مدرن، چرخه­ای از رنگ­‌ها یا ابزار گزینش رنگ پیچیده را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. پیشرفت در حوزه پالت‌های رنگی دیجیتال باعث تکامل سریع دروبین­‌های دیجیتال شده که هم اکنون در گوشی­‌های هوشمند به کار می‌روند.

انواع پالت رنگی

یکی از عواملی که طراحی شما را سرزنده می‌کند؛ انتخاب ترکیب رنگی مناسب است. اگر می‌خواهید صحن‌ه­ای اثرگذار بسازید و با رنگ‌ها به محتوای تصویری جان دهید؛ باید به چشم­هایتان در مورد ترکیب رنگ مناسب، آموزش دهید. در اینجا فهرستی از طرح‌های رنگی زیبا را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا در پروژه‌هایی مانند طراحی گرافیک، طراحی سایت، عکاسی و…. از آنها استفاده کنید.

 ۱.غروب آبی رنگ

پالت رنگی غروب آبی

ترکیبی از زرد روشن و نارنجی با آبی تیره و نارنجی تند به ترکیب جذابی می‌رسد. این ترکیب رنگ، پیام سرزندگی و پرانرژی بودن را منتقل می‌کند.

 ۲.کلاسیک و گذشته نگر

پالت رنگی کلاسیک و گذشته نگر

ترکیبی از رنگ­‌های غالباً تیره از فیروزه‌ای مایل به خاکستری و قرمز تیره تا نارنجی تیره را در بر می‌گیرد که ظاهری ایده آل برای تصویری ملایم است. برای طراحی‌های ساده‌تر می‌توانید؛ تنها از سه رنگ اول استفاده کنید.

 ۳.رنگ‌های آبی و سبز درخشان

پالت رنگی آبی و سبز درخشان

در اینجا رنگ‌های آبی روشن را با زرد ملایم و نارنجی تیره مخلوط می‌کنیم که برای تصویری جذاب و پویا، انتخاب بهتری نسبت به آبی و قهوه‌ای معمولی است.

 ۴.ارکیده‌های جذاب

پالت رنگی ارکیده های جذاب

در اینجا طیفی از آبی‌ها را با فیروزه‌ای تیره و نارنجی روشن ترکیب می‌کنیم که طراحی رنگی عالی را به وجود می‌آورند. می‌توانید از رنگ‌های متناسب با طراحی خودتان مثل آبی‌های تیره و نارنجی هم به عنوان رنگ‌های اصلی استفاده کنید.

 ۵.پیچیده و آرام‌بخش

پالت رنگی پیچیده و آرامبخش

این ترکیب رنگ همه کاره را می‌توان در انواع پروژه‌های طراحی از چشم اندازهای پیچیده و مجلل تا طراحی‌های ساده و آرامبخش استفاده کرد.

 ۶.ترکیب زرد و بنفش

پالت رنگی زرد و بنفش

ترکیب طیف بنفش با زرد روشن، این پالت رنگی زیبا و متفاوت را می‌سازد.

 ۷.قله‌ها و ابرهای آبی

پالت رنگی قله ها و ابرهای آبی

این ترکیب رنگ آبی با زرد تیره و صورتی کثیف روشن، طراحی رنگی کامل و حرفه‌ای  را به وجود می‌آورد.

 ۸.دهه ۱۹۵۰

پالت رنگی دهه 1950

برای داشتن چشم انداری نوستالژیک می‌توانید از ترکیب رنگ­‌های آبی و نارنجی روشن در بالا و پایین پالت و فیروزه‌ای پر رنگ و زرد کم رنگ در وسط پالت استفاده کنید.

 ۹.سرزنده و گذشته نگر

پالت رنگی روشن و گذشته نگر

این ترکیب اصیل از رنگ‌های صورتی و نارنجی روشن، پالت جذابی را می‌سازد که به روش‌های مختلف قابل استفاده است. برای مثال سه رنگ اول یا جایگزین آنها را در طراحی استفاده کنید.

 ۱۰.قرمز و زردهای تزیینی

پالت رنگی قرمز و زردهای تزیینی

این پالت رنگی از قرمزهای بسیار تیره و طیف زرد نارنجی تشکیل می‌شود. هر کدام از این رنگ‌ها، نمایی برجسته به طراحی  شما می‌دهند.

 ۱۱.فیروزه‌ای و قرمز

پالت رنگی فیروزه ای و قرمز

تصویر فوق از میوه‌ای رسیده، ترکیب عالی از رنگ‌های آبی، سبز آبی و قرمز را نشان می‌دهد. اگر این دو رنگ یا سه رنگ اول را همزمان ترکیب کنید؛ به طیفی از پالت‌های رنگی می‌رسید که نمایی حرفه‌ای از رنگ‌های سرد تا رنگ­‍‌های شاد و پرانرژی را تولید می‌کنند.

 ۱۲.آسمان شب در شهر

پالت رنگی آسمان شب در شهر

اگر به دنبال طراحی مدرن با رنگ آمیزی پویا هستید؛ از این پالت رنگی الهام بگیرید. چون گروه منحصر به فردی از رنگ‌ها را در بر می‌گیرد.

 ۱۳.بلوبری های تابستانی

پالت رنگی بلوبری های تابستانی

طیفی از رنگ‌های صورتی و زرد پر رنگ در این پالت دور هم جمع شده‌اند. این پالت مملو از رنگ‌های تداعی کننده فصل بهار و تابستان است.

 ۱۴.ساحل خلیج

پالت رنگی ساحل خلیج

رنگ‌های اقیانوسی، حس آرامش و آسایش نشستن در کنار ساحل خلیج را تداعی می‌کنند.

 ۱۵.سبزهای زمینی

پالت رنگی سبزهای زمینی

تناژ رنگ زیتونی و قهوه‌ای برای این تم ها فوق العاده هستند و حس پایداری و حیات طبیعی را تداعی می‌کنند.

 ۱۶.خودرو قدیمی و جین‌های آبی

پالت رنگی خودرو قدیمی و جین های آبی

ترکیب منحصر به فرد دیگری از آبی تیره و سبز تیره در کنار زرد کم رنگ و قرمز تیره است.

 ۱۷.پرطراوت و روح بخش

پالت رنگی پرطراوت و روح بخش

این تصویر جذاب از طاق سنگی در پارک ملی، بسیار الهام بخش و مملو از رنگ‌های شاد است. این رنگ­ها حس نشاط و سرزندگی را به طراحی شما اضافه می‌کنند.

 ۱۸.روشن و آرامبخش

پالت رنگی روشن و آرامبخش

این پالت رنگی تسکین دهنده باعث آرامش ذهن شده و آن را به سمت ساحلی می‌کشاند که باد از میان موهایتان عبور می‌کند. این طیف رنگ‌های سبز و خاکستری، طراحی عالی برای انواع پروژه‌های هنری است.

 ۱۹. سبزهای اقیانوسی

پالت رنگی سبزهای اقیانوسی

طیفی از رنگ‌های سبز آبی و سبزهای لیمویی حس زیر دریایی‌ها، قایق‌ها، دنیای زیر آب و کشتی‌ها را تداعی می‌کند.

 ۲۰. حیات وحش استوایی

پالت رنگی حیات وحش استوایی

اگر می‌خواهید فوران انرژی را در طراحی نشان دهید؛ می‌توانید تمامی رنگ‌های واقعی در پالت رنگی فوق یا دو یا سه رنگ را در هر طراحی استفاده کنید. سه رنگ اول یا آخر برای هر طراحی بسیار مناسب هستند.

 ۲۱. الهام بخش و رومانیک

پالت رنگی الهام بخش و رومانتیک

این تصویر زیبای غروب آفتاب، الهام بخش این پالت است. این پالت از صورتی تیره، بنفش و قرمز تشکیل شده است.

 ۲۲. تأکید روی رنگ آبی

پالت رنگی با تأکید روی رنگ آبی

اگر به دنبال طراحی جذاب هستید از طیف خاکستری استفاده کنید که با یک رنگ ملایم آبی تکمیل شده است.

 ۲۳.توهم‌های دیداری

سبزهای روشن در ترکیب با قهوه‌ای و گلبهی در این پالت قرار گرفته است. می‌توانید با ترکیب دو یا سه رنگ دیگر هم به طراحی‌های جذابی برسید.

 ۲۴. سیر ارغوانی

پالت رنگی سیر ارغوانی

در این طراحی رنگ‌های قرمز پر رنگ با خاکستری و جگری ترکیب شده‌اند.

 ۲۵.بناهای شرقی

بنفش روشن، آبی و نارنجی به همراه خاکستری‌های روشن در این پالت رنگی به همراه آبی تیره و نارنجی پر رنگ دیده می‌شوند تا رنگ و سرزندگی را به طراحی اضافه کنند.

 در نهایت . . .

در طراحی بعدی خودتان از پالت‌های رنگی فوق استفاده کنید. اگر تاکنون از این پالت‌ها یا سایر پالت‌های جذاب استفاده کرده‌اید. از آنجا که ۶۵ درصد از مردم، یادگیرندگان دیداری هستند؛ پس اهمیت طراحی را در کسب و کارتان، جدی بگیرید. همواره تولید محتوای جذاب به لحاظ بصری، عامل موفقیت در کمپین‌های بازاریابی است. پس استخدام طراح گرافیک حرفه‌ای را در اولویت قرار دهید.